Bár számtalan fórumon írtak már róla, mégis úgy döntöttünk, segítő szándékkal eszközt adunk, hogy legyen esély a január 15-ös átállásra. A cikk egyelőre nem foglalkozik a DÁP (digitális állampolgárság) programmal.
Ha ez a kérdés még felmerül, mindenképpen javasoljuk a tájékozódást, ugyanis alapvetően minden magánszemélynek előbb utóbb szüksége van egy felhasználónév-jelszópárosra, ebben ezidáig semmi újdonság.
Továbbá kritikusan fontosságú, hogy ezt ne osszuk meg másokkal, de még a könyvelőnkkel sem, az ügyfélkapu a miénk, a könyvelőnket meghatalmazással kell beengednünk cégünk birodalmába. Az ügyfélkapu tehát alapvetően nem más, mint egy felhasználónév – jelszó, amivel a legtöbb állami szolgáltatáshoz hozzáférünk.
Manapság úgy általában a felhasználónév + jelszó nem egy biztonságos védelem, hiszen ellophatják tőlünk, más kitalálhatja, ami visszaélésekre is adhat okot, tehát alapvetően nem rossz a cél.
Ezért kerül bevezetésre 2025 január 15-én egy plusz azonosítási faktor, ami nagyjából annyit jelent, hogy a felhasználónév + jelszó mellé egy hatjegyű kódot is meg kell adnunk, ami némileg jobban garantálja, hogy mi próbálunk belépni, nem pedig a szomszéd Pistike.
Tehát egyszerűen fogalmazva az ügyfélkapu Plusz nem más, mint az eddigi ügyfélkapu és plusz egy 6 jegyű kód, ami állandóan változik.
Tehát a szokásos felhasználónév + jelszó mellé bemutatjuk, hogy tudjuk ezt a plusz 6 jegyű kódot megszerezni a belépéshez.
Három lépéssorozaton megyünk végig:
Ezekkel a lépésekkel telepítünk egy kódgeneráló programot, ami generálni fogja a 6 jegyű kódot, amivel mindig be tudunk lépni. Ezzel a lépéssel tehát a gépünkön már be tudunk lépni.
5. Kattintsunk a Tovább az Ügyfélkapu+ igényléshez gombra
6. Meg fog jelenni egy QR kód a képernyőn:
7. Kattintsunk a böngészőben jobbra fent az előbb telepített QR kód generáló programra (Authenticator).
8. Kattintsunk a megjelenő ablakban a Scan QR code olvasás gombra:
9. Keretezzük be az egérrel az előbb megjelent QR kódot
10. Ennek hatására megjelenik egy 6 jegyű szám:
11. A megjelenő ablakban adjuk meg ismét a szokásos ügyfélkapus jelszavunkat és ezt a 6 jegyű kódot. Vigyázzunk, ez a kód pár percenként változik, lehetőség szerint a kód megadása előtt kattintsunk a QR kód gombra.
12. Végül megjelenik egy ablak, ami egy úgynevezett törlőkódot mutat. Ezt célszerű felírnunk, vagy elmentenünk, ha később mégis visszatérnénk a normál ügyfélkapu-ra.
Kész vagyunk, a számítógépen be tudunk lépni. Igyunk egy kávét, szusszanjunk.
Mi sem egyszerűbb:
Android telefon:
Iphone telefon:
3. Nyissuk meg a telepített alkalmazást.
4. Kattintsunk jobbra lent a + gombra, majd a QR kód beolvasássa gombra.
5. Nyissuk meg az előzőleg Chrome böngészőnkbe telepített QR kód olvasót, kattintsunk rá, majd az előbbi kód mellett jobbra a négy négyzetes gombra
6. Meg fog jelenni egy QR kódot, ezt olvassuk le a telefonunkkal és készen is vagyunk, mostantól akár a telefonról, akár a Chrome böngészőből hozzáférünk a 6 jegyű kódhoz.
Elrontottuk a mobiltelefonos kódolvasást, vagy nem működik a kód? Törölhetjük a kódot, ha balra húzzuk a már mentett kódot.
A fenti lépések talán szokatlannak tűnnek, de általánosan használt kétfaktoros azonosítási mód. Ráadásul csak egyszer kell elvégeznünk, ezután csak a kódot kell használnunk.
Vigyázzunk azonban, hogy lehetőség szerint a kódokat ne veszítsük el, mert akkor előfordulhat, hogy csak személyesen a kormányhivatalban kaphatunk segítséget.
A cikk szerzője:
©InnVoice Ügyviteli Szoftver Kft. 2024
Általános Szerződési Feltételek
Adatvédelmi Nyilatkozat